Nákupní rádce
Nevíte, co vše je nutné u nákupu zvážit a jak vybrat to nejlepší čerpadlo právě pro Vás? Nebo jak co nejlépe používat sekačku, aby Vám vydržela co nejdéle a bez nutnosti oprav? Připravili jsme pro Vás rychlého a přehledného nákupního rádce, který Vám ulehčí nákup zboží i jeho používání.
Pro další dotazy, rady a pomoc s nákupem či servisem se na nás neváhejte obrátit. Ať už telefonicky nebo vás rádi přivítáme v naší prodejně v Českých Budějovicích. Tam vám se vším pomohou naši odborní prodavači.
SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ ZAHRADNÍ SEKAČKY
Sekačky na trávu patří k nejběžnější technice využívané na zahradě. Přesto s nimi ne vždy zacházíme správně, a tím zhoršujeme jejich výkon a leckdy i ohrožujeme své zdraví.
Sekačky čekají v kůlnách a sklepích, až je z nich vyvezeme a rozjedeme se s nimi po trávníku. Než tak učiníme, pojďme si připomenout, co můžeme dělat špatně nebo co opomíjíme při údržbě, kterou bychom měli dělat pravidelně.
- podceňování údržby - silná krusta zaschlé nalepené trávy nebo hlíny na spodní části okolo nože brání při sekání volnému pohybu travních stvolů, práce je pak mnohem namáhavější a také se neplní dobře koš. Po skončení sečení tedy nezapomínáme sekačku vždy dobře očistit. Pokud jsme si nelámali hlavu se zazimováním sekačky, měli bychom ji zkontrolovat i zespodu, špínu očistit a promazat šroubové spoje vazelínou.
- U benzinové sekačky nezapomeneme vyměnit zapalovací svíčku a také olej, který po roce svou kvalitu ztrácí. Vyměníme i vzduchový filtr a zkontrolujeme stav hnacího řemene. Opotřebovaný nebo roztřepený nahradíme novým. Rovněž mohou nastat problémy se startováním benzinové sekačky. Může se to stát již po delší nečinnosti motoru, protože palivo má trvanlivost jen 30 dnů. Řešením je stabilizátor paliva, který benzín udrží čerstvý dva až tři roky.
- U elektrické sekačky bychom měli prohlédnout kabel. Narušený necháme vyměnit. U akumulátorových strojů dobijeme baterii.
- tupé nože - nedostatečně ostré nože se projeví roztřepenými a žloutnoucími konci posečené trávy. Současně dochází v důsledku překonávání většího odporu při sečení k namáhání pohonné jednotky. Pro dosažení optimálního žacího výkonu výrobci doporučují ostření nožů po každých 25 hodinách používání. Pokud stroj dovezeme do autorizovaného servisu, tak Vám nože nejen naostří, ale i vyváží. K otupění a deformaci nožů přispívají nárazy na kameny a další tvrdé předměty, z toho důvodu je pravidelně z trávníku odstraňujeme.
- sečení za horka či mrazu - s prvním jarním sečením nespěcháme, jinak můžeme trávník poškodit. Sečeme, až když se teploty ustálí výrazně nad nulou a půda rozmrzne. Při teplotách vyšších než 25 °C poraněné konce krácených stvolů rychle zasychají, proto se za horkých dní raději do sekání pustíme až později odpoledne nebo k večeru.
- sečení bez sběrného koše - sečení trávy se zvednutým zadním víkem bez sběrného koše je velmi nebezpečné, protože konce nožů průměrné sekačky se pohybují rychlostí až 300 km/h. Zachycený a odhozený kámen pak může nepříjemně poranit nejen obsluhující osobu.
Chceme-li využívat sekačku i k mulčování, pořídíme si raději typ s možností bočního výhozu trávy nebo opatřený mulčovací záslepkou, která po sejmutí koše uzavře výhozový tunel. Naprostým hazardem se zdravím se stává čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru. Sekačku před jakoukoliv manipulací vždy vypneme!
Dobré rady na závěr:
- sekačku zazimováváme jen zcela čistou
- před prvním použitím v sezóně důkladně zkontrolujeme a provedeme nezbytnou údržbu
- nikdy sekačku nečistíme za chodu motoru, před jakoukoliv manipulaci sekačku vždy vypneme
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT ČERPADLO?
Při výběru vhodného čerpadla je důležité znát několik údajů:
- Z jakého zdroje čerpáme:
- pitná voda (studna, vrt)- samonasávací nebo ponorné čerpadlo. Pro hodně hluboké vrtané studny a vrty jsou vhodná čerpadla menšího průměru. Je třeba počítat s určitou rezervou minimálně 10 mm oproti průměru vrtu. Pro kopané studny je vhodné čerpadlo o větším průměru, které zajistí lepší chlazení čerpadla.
- užitková čistá voda (dešťová, říční, rybniční, nádržní) - zde doporučujeme čerpadlo nejlépe se sacím košem nebo sací mřížkou, abychom zabránili průniku nečistot a pevných částí do čerpadla
- kaly a splašková voda - kalové čerpadlo, které zvládne čerpat i husté kapaliny s příměsí
- Jaké množství vody (či jiné kapaliny) plánujeme odebírat:
- Je třeba odhadnou maximální spotřebu vody (počet osob, počet odběrných míst, souběh spotřeby, rezerva)
- Z jaké hloubky a vzdálenosti vodu budeme čerpat:
- Součet hloubky sání vertikální + vzdálenost horizontální + kolena potrubí -> od zdroje vody po odběrné místo
- Orientační výpočet: 10m horizontálně (po rovině) = 1m vertikálně (svisle), koleno potrubí ubere cca 0,5m sání
- Příklad: studna je hluboká 4m, vzdálená 20m po rovině s 1 kolenem od čerpadla bude přibližná výška sání 6,5m
- Jaký proud budeme používat:
- 230V nebo 400V
ROZDĚLENÍ ČERPADEL DLE ZPŮSOBU POUŽITÍ:
- samonasávací čerpadla - samonasávací čerpadla nasávají vodu z hloubky až 8m (větší hloubka není vzhledem k fyzikálním zákonům možná). K čerpadlu je třeba sací hadice s košem.
- poprvé je potřeba čerpadlo „zalít“ (nalít vodu do výtlačného otvoru až po okraj a zapnout čerpadlo), pak již nasává samo
- tato čerpadla lze využít samostatně bez tlakového spínače (čerpadlo zapnete, kropíte a pak vypnete), nebo ke stavbě domácích vodáren (čerpadlo propojíte s tlakovou nádobou a tlakovým spínačem, nebo využijete hydrokontrolu)
- vodárna - domácí vodárna je čerpadlo s tlakovou nádobou, popřípadě hydrokontrolou, ovládané tlakovým spínačem na základě odběru vody
- ponorná tlaková čerpadla - tato čerpadla se používají k čerpání vody z kopaných studní a vrtů
- do studní se používají čerpadla většího průměru s dvouplášťovým chlazením a menším výtlakem
- do vrtů naopak s menším průměrem a s větší výtlačnou výškou
- ponorná čerpadla se používají v kombinaci s tlakovou nádobou a tlakovým spínačem. Potom tedy fungují jako vodárna. Samozřejmě lze čerpadlo například při kropení ručně zapínat a vypínat ze zásuvky, bez použití jiných komponentů
- další rozdělení ponorných čerpadel:
- vřetenová (šneková) - čerpadlo používá k výtlaku vřeteno
- s oběžným kolem - čerpadlo používá k výtlaku jednoho či více oběžných kol
- vibrační čerpadla - k pružné membráně je připevněna ocelová konvička a vedle ní je postaven elektromagnet, při napájení střídavým proudem v závislosti na jeho frekvenci dojde k přitahování kotvičky k magnetu a řízené vibraci membrány
- kalová čerpadla - čerpadlo používá oběžné kolo, ale je určeno k čerpání velkého množství znečištěné vody. U oběžného kola je hodně místa i pro sání nečistot. Díky tomu, ale neudělá velký tlak.
Pro další dotazy, rady a pomoc s nákupem či servisem se na nás neváhejte obrátit. Ať už telefonicky nebo vás rádi přivítáme v naší prodejně v Českých Budějovicích. Tam vám se vším pomohou naši odborní prodavači.
Najdete nás na adrese: Riegrova 1720/71, České Budějovice